Vananev ühiskond versus kumminukud

Tore, et oled taas minuga!


Täna räägin sellest, kuidas igapäevaga aina rohkem tundub, et olgugi, et me kõik oleme ühe riigi inimesed, oleme me nii erinevad. 
Liigun oma jutuga just vanema generatsiooni poole, kuid enne seda mainin, et ei pane kõiki ühte patta - kes tunneb puudutatuna, see tunneb. 

Võiks öelda, et u 40+inimesed (vanus on vaid nr, mille taha loome kesta) ei taha mõista, et maailm on väga muutunud, et enam pole mõtet tulla jutuga, et kui mina väike olin, pidin juba nelja aastaselt karjas käima ja ise kõigega hakkama saama. Jah nii oli, enam pole. Enamik ei pea kodus loomi, sest see lihtsalt ei tasu ära, kui poed on kõiksugu tavaari täis. 
Vanemad inimesed on üldiselt kinni oma tõepärasustest ja kui keegi julgeb teisiti mõelda, on kohe midagi halvasti. 
Nad ei suuda harjuda mõttega, et enam ei kehti ütlus-,,laps räägib siis, kui kana pissib". Noortel on arvamus ja vaated, mis kahjuks tihti eakamate inimeste omadega ei klapi, sest vanad ei suuda lahti lasta minevikust ega harjuda, isegi mitte proovida mõista, mis toimub aastal 2019, kes on need inimesed, kes on meie tuleviku loojad. 
Nad ei taha nõustuda, et noortel on võimalus ennast paremini märgatavaks teha, olles influencerid ja tänu sellele võivad saavutada nii mõndagi, mis mõne inimese kadeduspalli plahvatama paneb.
Nad ei suuda harjuda mõttega, et noortele antakse võimalus oma saadet teha, olgugi, et nad selles veel ehk kõige pädevamad pole. Kuid kas Sina oskasid automaatselt kohe hästi ujuda või jalgrattaga sõita? 
Nad ei taha aktsepteerida meie riietust, luues eelarvamusi. Katkiseid teksaseid kandes pruugib nii mõnigi vananäss Sinust ei tea mis mõelda. Järeldades altkulmu pilgust ning ohkest-ei midagi head. Uskuge, aga riiete taga võib olla nii mõndagi ning see sama katkiste teksadega inimene võib olla tulevane haritlane. 

Me elame ajastul, kus  muru niidavad masinad, robotid on võimelised rääkima ning inimesed harrastavad seksi kumminukkudega. 
Me elame ajastul, kus Sinu lapse või lapselapse kaaslane võib olla teisest rassist, kus noored rändavad, reisivad.
Me elame ajastul, kus kõik on liigagi kättesaadav ning miks siis imestada, et noored pahale teele satuvad?! 
Huvi, salapära ning adrenaliin. 
Me imestame, et meie enda tütar või poeg vahetab kaaslaseid nagu sokke, kuid kas Sa ei märka?
Selle asemel, et Facebookis erinevate uudiste all õelaid ja targutavaid kommentaare jagada, võiksid vaadata, mis Su laps teeb, rääkida temaga ja pakkuda hoolt, mida ta ei peaks otsima vastassoo või samasoo kaaslaselt. 
Hellus, hoolivus on see,  mida me kõik vajame, olenemata vanusest. Tekib vaid küsimus, kuidas ja kus seda pakutakse. Kas ema/ isa embavad käed või kellegi suguelund.
See on reaalsus. 

Nad ei taha mõista, et riik, kus me elame, ei kuulu vaid ainult meile, siin on palju teisi inimesi, kes kõnelevad nii teist keelt kui ka näevad teistsugused välja. Me peame suutma üksteisega läbi saada, sest meil on midagi ühist- 45 227 ruutkilomeetrit. 
Aasta on 2019, mitte 1944, kus juute hakati välja sorteerima. Mida krdit see Eesti 200 plakatid  ja selle Kristina Kallase propa tähendab? Ehk ei ole ma sellesse väga süvenenud, kuid midagi positiivset ei tundunud. Kuna ta on 42, võib öelda, et ta on vana ja õel ning soovib saada tähelepanu ning kuulsust  löödes inimestele allapoole vööd. Ta rikub Eestit ja selle mainet. Sidelõpp. 

On paratamatus, et vananedes muutume n-ö mõistlikumaks ja ehk ka rangemaks, kuid ei tohiks unustada fakti, et me kõik oleme noored olnud, oleme teinud vigu, et neist õppida. Oleme esimest korda katsetanud ja mõistnud, mis on hea, mis halb. 
Ei saa loota, et tänapäeva noor istub kodus sirge seljaga ja loeb pühalikult iga õhtu 25 lk raamatut, kui tänapäeva vanaema ei oska sokkigi kududa. 
Ei saa loota, et kanname ainult pikki seelikuid ning väldime küünte värvimist punasega. Elus on nii palju leiutatud, võimalusi miljoneid, rumalus oleks neid mitte proovida/katsetada. Meil on luba öelda, mida asjast arvame ning meil on võimalus teha asju, mida paarkend aastat tagasi isegi unes ei osatud näha. 
Selle asemel, et keskenduda omadustele, mis  ei meeldi, mis häirib, võiksite panna tähele, et olgugi, et teie laps või lapselaps ei saa hakkama ehk enda järelt koristamisegagi, saavad nad hakkama asjadega, millest teie mõhkugi aru ei saa-nii on. Hinnake seda ja uskuge,  et noored võivad olla palju targemad ja teadlikumad kõigest, mis tegelikult toimub.
Musti lambaid leidub alati...
Lubage saada endal sellest kõigest osa, sest pole kunagi hilja hingelt noor olla või vähemalt üritada. 

Tuleb vaid loota, et 40 aasta pärast suudan ise elu võtta sellisena nagu see vanatädi pildil-sigaretid jätan vahele. 

Püsige lainel ja nautige talve! 


Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Vaikselt taas tagasi

Miks peksad ja mõnitad

Persoonilugu